Why Eating Healthy Is So Expensive In America?

Why Eating Healthy Is So Expensive In America?

August 2, 2019 40 By William Morgan


Hey today I wanted to comment on
something I found by the Vox channel on
Why eating healthy is so expensive in
America – or is it? Hey I’m Dr. Ekberg
with Wellness For Life and if you like
to truly master health by understanding
how the body really works make sure you
subscribe and hit that notification bell
so that you don’t miss anything so is
food expensive well that’s a relative
term there’s a lot of opinion and value
in that so let’s look at the bigger
picture so in 1950 we spent 24% of our
income on food and in 9 2010 60 years
later we spent 6.8% so the percentage
dropped more than three times and yet we
think of food is expensive because
inflation drives the prices up and we
only remember what it was last year but
over time we spend less and less and
less on food at the same time in Europe
they spent 11 to 15 percent almost twice
the percentage of their income on food
and in terms of real dollars the u.s.
spends $2,200 France spends over 3000
and Norway spends almost twice as much
as the u.s. at just under $4,500 we
don’t spend so much as we think on food
we spend a lesser percentage than ever
and we spend less than most other
countries in terms of dollars on food
what has changed is our priority we
don’t see it as really important anymore
we’ve been sold the idea that it doesn’t
really matter what you eat as long as
you get enough calories or it’s this or
that or the government puts a percentage
of vitamins and nutrients and
cholesterol satisfied in the food so
we’ve forgotten what real food is we’ve
lost track of what healthy food is and
convenience is a big deal we’ve gotten
more and more busy so we don’t want to
take the time if we think that we can
get the same result picking up something
on the way home from work from
McDonald’s or some fast food rather than
spending the time if we don’t understand
and the difference then we’ll go for the
convenience so we need to get back to
understanding how much of a difference
it is in the quality of the food so we
have to get back to understanding why we
eat and the first reason that we eat is
to get fuel that’s why you get hungry
that’s what you need you need the energy
to get through today and tomorrow so the
primary reason to eat is fuel and that’s
that ugly word called calories all right
so we’ve been taught to think of
calories as something bad oh don’t eat
that it’s got too many calories don’t
eat nuts don’t eat avocado has too many
calories eat the the crispy rice cookie
it only has less than a hundred calories
so you can eat as much as you want it’s
guilt-free we’ve gotten the ideas the
basic principles on food completely
turned around and we’re so lost in our
low-fat and our calorie principles
calories are a good thing they keep you
alive every other animal on the planet
eat to get calories and they try to get
as many as possible when you fill up
your car you’re getting your car
calories in the terms of fuel and you’re
trying to get as many calories as
possible for a few dollars as possible
and this is how we need to start
thinking about food also we need to get
the largest amount of calories for the
fewest amounts of dollars but it needs
to be whole food it can’t be processed
it can’t be sugar it can’t be grain or
starchy things or mass-produced
or packaged food none of those are
actually food and they will ruin our
health the second thing we need is GRP
genuine replacement parts and that is
building blocks it’s everything that
whole food has that your body needs to
provide fuel and to convert the fuel and
the building blocks into new tissue so
we’re talking enzymes we’re talking
vitamins and minerals all of it in the
complex form in the combined form that
nature provides it but also the amino
and the essential fatty acids that your
body needs that it can’t get elsewhere
and the third part that food provides is
cleansing vegetables in particular our
cleansing we don’t eat vegetables to get
fuel or genuine replacement parts or
building blocks we eat vegetables for
cleansing so the reason we want to eat
them is different okay we I’m not
opposed to vegetables but that is not
the key to turn your health around when
I’ve watched this video they said oh if
we could only have more produce if we
can only get people to eat more fruits
and vegetables then there would be less
obesity and diabetes because people who
eat more fruits and vegetables have less
diabetes yes but the reason that they
have less diabetes is that by the time
you start eating more fruits and
vegetables you understand more about
food so you eat less cereal and grain
and bread and soda and sugar and cookies
and candy and donuts etc that’s why they
have less diabetes not because they eat
more produce and again I’m not opposed
to produce I think you should eat
several cups every day but the reason is
cleansing not to get fuel or building
blocks primarily and a lot of people
feel better when they eat a lot of
vegetables because a lot of people are
toxic the more toxic you are the more
desperately your body needs cleansing
that’s why it works so great for a lot
of different disease conditions
especially cancer and or autoimmune
diseases people are so toxic they need a
lot of cleansing vegetables are great
for that right throughout the last 50
years we have been very very misled on
what whole healthy real food is the food
pyramid just confuse things and most of
the stuff that’s really really good for
us most of the stuff that has a lot of
fuel calories most of the stuff that has
a lot of building blocks has been deemed
bad has been
demonized vilified cursed so we’re
talking here meat fish fowl game fat
nuts those are the stuff that gives you
the most fuel and the most building
blocks and the most nutrients that are
the most suitable for humans in the long
term to rebuild and heal your body then
we add on the vegetables and the berries
for the cleansing and all of these are
low glycemic meaning they don’t raise
your blood sugar they don’t trigger
insulin so these are the safest foods to
eat for anybody then if you’re already
healthy you don’t have insulin
resistance or a weight problem or a
disease now you can add some fruits and
some beans and some tubers like potato
sweet potato various different routes
because if you don’t if you’re not
insulin resistance then you can tolerate
some of this and they give you a good
nutritional value for the amount of food
you eat so that’s why we eat food to get
calories to get things and that’s the
type of foods that have the most of them
so now you probably say yeah but that
stuff’s still so expensive I can’t
afford to buy organic I can’t afford to
buy grass-fed because it’s 30% more it’s
50% more or this or that so we want to
think differently about these and I’m
gonna give you some examples of how
inexpensive this food really is think in
terms of calories and we’re going to
give you prices in terms of dollars per
1000 calories and then assume that the
average person needs about 2,000
calories a day now you would only need
to eat two times whatever this amount
here is and of course it doesn’t work
like that you’re not going to eat just
two things off off all this you’re gonna
eat eat a variety but it will give you
an idea of how much money you would have
to spend 15% fat ground beef grass-fed
organic I found that at Walmart I tried
it it’s excellent some of the best
tasting ground beef I’ve had one pound
about 550 and gives you a thousand
calories so that’s enough to feed at
least two large people if you only eat a
few meals a day if you eat smaller meals
smaller people that’s probably enough to
feed four people chicken thighs organic
and I’m lazy trying to save some time be
convenient so I buy the skin free bone
free boneless skinless and it cost me
350 per pound gives about a thousand
calories sardines try to get something
in a good oil about four dollars per
thousand calories cheddar not the cheap
stuff I’m talking grass-fed organic raw
the the stuff that your body can utilize
that doesn’t stress your body 550 per
thousand calories eggs six dollars for a
thousand calories so these eggs are the
pastured they are the ones where the
chickens run around like they used to
they have at least a hundred eight
square feet per chicken that’s the
standard for pasture so these eggs cost
about four to five times as much as the
cheapest cheapest eggs but it is so
worth it because if the animal is
healthy the food is healthy if the
animal is stressed and sick and
medicated then you’re gonna be the same
sour cream you can find some as low as a
dollar fifty for a thousand calories so
these are primarily with proteins this
is the amino acids the building blocks
that builds most of your tissues then we
look at your main energy source this is
where you get the most calories the most
healthy natural calories in their
natural form per dollar butter grass-fed
organic cultured butter dollar eighty
per thousand calories sure it’s twice as
much as the cheapest you can find but
you still can’t eat more than a dollar
of butter a day okay even at this price
so switching from the worst
– the best butter is still only costing
you 50 cents a day coconut oil a dollar
30 olive oil less than a dollar 93 cents
per thousand calories so just drizzle it
on everything put it on all your
vegetables put it in your omelet put it
on everything you can think of because
it is good energy I just came back from
Crete earlier this year and they
consumed 35 liters of olive oil per
person per year it’s a third of their
caloric intake and they are some of the
had some of the lowest rates of
degenerative disease anywhere black
beans not a fad but I just kind of threw
it in here dollar 29 per thousand
calories again if your insulin resistant
if you have trouble losing weight then
you want to leave those off but if not
you can tolerate some some of those
flaxseed a dollar per thousand calories
hemp seed a buck 90 – peanut butter
dollar 29 again organic not sugar and
margarine and shortening and all that
stuff but organic natural with sea salt
dollar 29 per thousand calories walnuts
dollar 50 so a lot of different nuts a
lot of different seeds get them as
natural as you can and you have a
tremendous value of fuel and replacement
parts per dollar so now we get to the
vegetable kingdom now we get to what
they’re calling the the healthy food
which again I agree but we eat it for a
different reason
avocado $4 per a thousand calories
eggplants $9 bell pepper $22 broccoli 12
cauliflower 13 and then spring mix these
organic little baby greens $62 per a
thousand calories so then you’re saying
oh I thought you were going to show us
inexpensive things look how expensive
that is true per thousand calories but
you would never ever
try to eat a thousand calories of spring
greens trust me that’s like 15 pounds
that’s like 15 buckets of spring greens
to get you a thousand calories so that’s
not why you eat those that’s not why you
eat the vegetables you eat the
vegetables for the cleansing you eat the
meat and the fat the animal product and
the fat to get the fuel and the building
blocks so here’s how you want to think
about this okay
you start off trying to get a regular
supply of vegetables get several cups
get as many different kinds as you like
it asparagus and green beans and
broccoli and cauliflower and bell pepper
and kale and whatever else that you like
and enjoy a good variety then you pour
fat on it you pour butter olive oil
coconut oil you put nuts and seeds on it
you’ve seasoned it with lots of healthy
good salt the pink salt the sea salt
season to taste salt is not a bad thing
your body needs it as long as it’s not a
chemically pure sodium chloride table
salt and then you add on some for
protein so this doesn’t need to be most
of the meal this is maybe 20 30 % on
average you get a good variety of
different animal products and there you
have a good balance of food and it’s not
going to cost you an arm and a leg and
the more you eat like that the more
you’ll notice you don’t get so hungry so
you don’t have to eat three times a day
with snacks in between you eat twice a
day with one snack and then once a day
with a small meal and maybe a snack okay
so that’s also time-saving and then in
some future videos we’ll talk about how
to lard make larger batches how to buy
in quantity how to prepare and freeze
things because a lot of this stuff you
can make a larger batch and freeze and
then it is not so time consuming so we
have to chain
some things that we do but we have to
also learn and understand why we’re
doing it
so that we understand why it’s
worthwhile as you probably notice the
absolute cheapest calories are not up
here
that’s the grain and the sugar and the
soda and all those different things they
are dirt cheap and they’re not food they
are the things that cause disease and
that caused the obesity and the diabetes
humans have not had them for a very long
time we’ve certainly not had them in the
abundance and the processed form that
we’re getting them today so that’s one
thing that we start have to start
understanding is that certain things
they’re not food and we just can’t go on
consuming them if we want to be healthy
so is food expensive not really we spend
less than we’ve ever had we spend less
than most countries and the reason we
think it’s expensive is because we don’t
understand where we get the biggest bang
for the buck and we’ve been told the
wrong things about most of the really
good food like meat and fat chicken fish
not just beef but all sorts of animal
products and the fat that comes from
them and from nuts and seeds in in their
natural form the other way to think
about this is that the most expensive
food is the one that makes you sick
because you either invest in a little
bit better food and health or you pay
for disease later and we have the most
expensive health care system in the
world and it’s accomplishing very very
little because we keep ruining the body
with the wrong kinds of foods so when
you look at that doughnut which is
arguably the worst possible food out
there it is processed sugar it is
processed flour processed vegetable oils
topped off with chemicals then that is
not something that can sustain your body
so it’s gonna make you sick and if you
think about that doughnut
and it costs you a dollar to purchase
what if you weigh in the cost of the
future medical costs and the emotional
and physical suffering then that
doughnut
suddenly becomes very very expensive
maybe it’s not a dollar maybe it’s more
like a hundred bucks now and maybe it’s
not so attractive anymore so I hope this
was helpful I hope that you know a
little bit more about how to eat healthy
what healthy food is and how it doesn’t
have to be expensive if you’re new to
this channel and you enjoy this sort of
content make sure you subscribe so we
can keep this content coming your way
thanks for watching
you