Recreating The Most Expensive Meals In The World

Recreating The Most Expensive Meals In The World

November 4, 2019 100 By William Morgan


– Today we eat $2000 pizza. – That we paid a lot less for. – Let’s talk about that. (alarm rings)
(playful theme music) (fire blasts) Good Mythical Morning! – Before we get started,
we just wanna give y’all a quick reminder that the midterm
elections are November 6th so make sure to be your Mythical best and get out there and vote! – In fact, go to Vote.org to register and find your polling place. – I also got one more quick announcement, not too big of a deal but
happy birthday, Rhett! – Hey!
– It’s his birthday! – Let’s not talk about it. – And what a birthday it
is going to be this year. 41, what! That is cray-cray!
– No no! Let’s not talk about it! – And you know what, you’re
in for a real treat today because I am treating you
to the most expensive meals from around the world. Happy birthday, man, and hey,
I’mma take care of the bill. – Okay, I appreciate
the gesture but I know you’re just talking about today’s episode, because today we’re gonna eat some of the most expensive meals from around the world that Josh has recreated for much cheaper. So technically, I’m also paying for this! – And I love you for that.
– You’ve done nothing for me. – It’s time for– ♪ You don’t have to be rich ♪ ♪ To eat this food ♪ ♪ You don’t have to spend tons ♪ ♪ To feel this full ♪ ♪ Ain’t no particular price
these ingredients cost ♪ ♪ I don’t want want to
spend extra cash for this ♪ (groovy guitar music) ♪ Dish ♪ All over the world there
are places that sell incredibly expensive
dishes because they know that people like us will
get suckered in to talking about them and some real
suckers will actually buy them. – But it is Mythical chef
Josh’s culinary belief that these restaurants are
basically ripping people off, so we’re going to look at some
of these very expensive meals and then we’re gonna taste
Josh’s cheaper version that he made.
– It’s cheaper, it’s cheaper. – And then we’re going to guess how much he actually spent to make it. – Whoever gets the most right
wins a $1000 chicken wing meal in Good Mythical More. – [Rhett] Let’s take a
look at our first dish, a $2000 pizza. – Industry Kitchen in Manhattan
is selling a $2000 pizza. That comes out to $250 a slice, or basically $50 a bite. It’s made from squid ink
dough that rests for 48 hours, which is how far in advance
you’ll have to order the pie. It’s topped with white Stilton
cheese chipped from England, foie gras, and truffles from France. Ossetra caviar gathered
from the Caspian Sea. Does this mean anything to you? It just sounds fancy.
– Oh so much meaning. – And 24 carat gold leaves. It actually sounds disgusting
and looks disgusting. – Well and to put things into perspective, Josh is using the exact same ingredients for all these dishes, so
everything that Link just listed, he sourced all the same
ingredients to make his version. Let’s see what he did. – The squid ink dough
has to rest for 48 hours before you touch it,
which I find #relatable. (pounds dough) (funky Italian music) Oh God. This stuff is actually pretty gross. There’s a little bit of
lemon peel in this cheese and it kinda just tastes like
someone farted on a lemon. Man, that doesn’t look
like a fancy pizza yet. It looks like someone just really, really screwed up a recipe. (groans) Oh God! Foie gras, more like foie gross misconduct charging $2000 for a
pizza, am I right guys? (chuckles) – I like the built-in high five. Okay here it is!
– Foie gras. – The final product. – I wouldn’t pay anything
for this just based on smell. $2000 for something
that I don’t even want. – There’s your piece. Okay, caviar I’ve always
had a really tough time getting into so just to
give this thing a chance– – I can’t.
– I’m gonna stop short of the caviar with my bite. – But the foie gras. – I actually don’t mind that. The cheese is good. I really do like the cheese. – Uh-uh. This is not whether we like it. It’s about whether we could
predict how much Josh spent to actually make it. A number has struck me and I’ve, I don’t know, I just, I feel
like the pizza spoke to me. – Okay, ugh, I don’t know
why I’m feeling this. Bam. Okay you got an answer? – $201. I just, I believe that’s it, on the money. – Well I said $115, I went even lower. – Oh okay, okay, Stevie? – [Stevie] Okay guys, the
real answer is $189.41. – That’s Link, you’re closer.
– Yes. – You’re closer. – I went over but that
don’t matter in this game. – No it doesn’t. – [Link] Next up a $214
grilled cheese sandwich. – Yes, the Serendipity 3
restaurant in New York City is selling the quintessential
grilled cheese sandwich. It is made out of french bread– – [Link] It just looks
like a grilled cheese! – Dom Perignon champagne and
23 carat gold baked throughout, is brushed with a mixture of
truffle oil and gold flakes. It has caciocavallo,
a rare cheese imported from southern Italy. Served alongside a lobster tomato bisque. Let’s see what Josh did for us. – All right so this $214
grilled cheese starts with Dom Perignon and gold bread. Oh God, that’s so much gold. Look what happens when
you put it in champagne, that’s crazy, that was just powder. (mixer whirs) And so the cheese that goes
into this grilled cheese, a caciocavallo podolico. It’s a-me, caciocavallo podolico! Is how you have to say it by law. It’s cheese. Got some barnyard aromas,
like new tennis balls. That’s nice. I think I’m hilarious. (laughing) So we’re taking this
white truffle olive oil and then we’re gonna
add more gold to that. Then we’re gonna take our cheese. The best part is that this
is really comfort food, this is what Kylie Jenner
eats when it’s cold outside. – (chuckles) You got an in with Kylie? – I wouldn’t be surprised
if you hunt out with Kylie. – Now, I said that it just
looked like a grilled cheese in the photo but clearly, in
Josh’s immaculate recreation, this does not look like
any normal grilled cheese. – Let’s dip. – Dip it, dink it.
– Dink it. – Sink it. – I mean, that’s good. But it’s not as good as
my mama’s grilled cheese. (crew laughs) – Yeah if I paid $214 for this, I’d be writing a letter to somebody. – Okay, selling it for $214. Hm. Okay, I’ve got my answer. – Oh. – I’m going with $34, so let’s
see what you did over there. – Don’t look at mine! $38.
– Close here. – Even though I had a hard
time drawing an eight. – [Rhett] Yeah, hold on, what happened? – I don’t know.
– Try again. (chuckles) Just try again to make me feel better. Okay there we go. $838, I got him! – [Stevie] The answer is $23.41. – Yee-ow!
– Okay! – You won.
– Yep, I won. Now we got $169 hot dog. – I can walk down the street to Costco and buy a hotdog for $1.50
and it comes with a soda! But the Tokyo dog food– – What! (extended yelling) – That was refreshing. The T-word dog food truck
in Seattle, Washington– – It’s my birthday.
– Yeah, happy birthday, man. Is selling the Juuni Ban hot dog for $169. – Mm. – Now this footlong freight contains a smoked cheese bratwurst,
maitake mushrooms, wagyu beef, foie, more of that foie gras. (Rhett chuckles)
Truffles, caviar, and Japanese mayonnaise all
served on a brioche bun. Good for you for not including
any gold flakes though. – Yeah! – All right, here we got a
bunch of footlong franks, which is also what we called my uncle. He was a weird guy. (upbeat music) All right so we have
our wagyu rib eye here. And then just drag it across the grill. This is just rich people Steak-Umms. This looks so ridiculous. Butter teriyaki onions
and maitake mushrooms. I messed this up, dude. All right, top some Kobe beef. Give it some happy little Kobe beef nooks. All right so here we got
some black summer truffles, we’re gonna shave that one top. You put pu-pu mushrooms on
anything, it becomes fancy. I heard the new Yeezys
got truffles on ’em. And scene. – Josh, your wiener shrunk. (crew laughs) – [Josh] Wish that was the
first time I heard that. – Okay so, oh look at that cross-section. – [Rhett] Yeah, that’s beautiful. – This is jam-full of mostly things that are appealing to me. – Yeah, the caviar–
– The caviar is not great. I’m gonna, let me push a
little bit of that back, ’cause I don’t want that to ruin, it’s just too overpowering to me. – Man, you really gotta– – I don’t know–
– Stretch the mouth. – Even know where to, how to… – This wagyu beef here, I could get a little bit more of that. – I would enjoy that. – Yeah, that’s good, man. Woo!
– Probably not as much as just a regular hotdog, but– – Cheapest thing we’ve tried
but the best thing we’ve eaten. – A lot of ingredients there. – I got it. I would encourage you to be very specific if you wanna beat me. – Okay, I said $28.14. – $16.89. I believe in you, Josh. – [Stevie] The real answer is $71.50. – Really? – You couldn’t bring this
one down that much, huh? – [Josh] No, that’s real wagyu,
the sausage alone is $12. – Mm.
– Ah. – [Link] Next up a dozen donuts for $1200. – Bjorn DelaCruz, chef
of the Manila Social Club in Miami is the culinary master behind the Golden Cristal Ube. Here’s what it includes:
crystal, or Cristal dough, Cristal icing, filled with Cristal jelly, airbrushed with a gleaming
coat of 24 karat gold and topped with a
meticulously placed gold leaf in a process that takes DelaCruz nearly two hours to execute. – [Link] That is a lot of gold, man. – All right let’s see what Josh did. – This is ube, it’s a Filipino purple yam. If the cruller floats to the
top, you know it’s a witch. Hey it floated, it’s a witch. And so here we have a bottle of champagne and we’re gonna make a glaze out of this. If I hit Chase with that, you owe me $50.
– Oh! – All right so we already
got some champagne in there. I had a bowl full of powdered
sugar, I popped the champagne, it sprayed everywhere. A little bit got in the
powdered sugar and it was the exact right amount to make a glaze. Something is comforting
about the idea of rich people paying to actually poop gold. I just laugh every time I
think about my problems. (both laughing) – Did that take you two hours to execute? It looked like you were
doing it pretty hastily. – Six minutes.
– Okay, great. So we’re not counting for your time. – You do poop gold, right,
because your body doesn’t remove anything valuable from gold. – Mm. – Right? – [Josh] Vitamin G. – Vitamin G.
– Ha! (chuckles) – [Josh] Got ’em. – And why yams, that’s such a weird thing. – And why yams? That’s the question on everybody’s mind. – [Josh] That’s actually really delicious. It’s a pretty common ingredient
in Filipino desserts. – It’s 2018 and everybody’s asking– – [Both] Why yams? – I mean it’s still smooshy. Is that how you want it?
– Yes. – Why yams? Is a legitimate question.
– Very weird. – So $1200 for a dozen
so $100 for one donut. (chuckles) – And we’re gonna price one donut. – Yeah, one donut. – So how far down from $100 are we coming? – Okay. – Ooh, changing my answer
at the last second. – Okay, what’d you got? – I was gonna say $7.99,
I was like, that’s stupid. I’m saying $11.99. – Huh, I said $11.11. – Oh whoa. (chuckles) – Wow. – [Stevie] And the real answer is $29.27. – Oh.
– Yes! – All right, Link. We’re tied again! Next up, a $2000 lobster frittata. – Now this is actually called
the zillion dollar lobster frittata from Norma’s at
the Le Parker Meridien Hotel in New York City. – We actually talked about
this one back in 2016 in our episode the most
expensive food in the world but today we’re gonna eat it. – Mhm, here’s what’s in it. 10 ounces of Sevruga
caviar, an entire lobster, six fresh eggs, cream,
chives, and lobster sauce all served over a Yukon gold potato bed. – Mm.
– Looks great. Josh, have at it. – All right this is the
zillion dollar frittata. I’m not great at lobsters. I’m great at chicken frying things. All right so we got our
six egg omelet going in. Sorry, frittata. Frittata’s a made-up word, it’s like calling mayonnaise
aioli, it’s not fancier, it’s just in a different language. This is definitely not kosher. My bubby would be pissed. So we got our bed original
Yukon gold potatoes. Just dump it right on there. This is a whole ounce of caviar. This costs about $60 by itself,
but, at this restaurant, instead of just doing a little bit, they take a full 10 ounces
of it and just dump it right on top. This is the most grotesque
thing I’ve ever seen in my life. I’ve seen snakes. – Oh gosh. And you shaped it up nicely
I see after that final moment of the video. – I’m intrigued by the
Yukon gold potato bed. You know?
– That’s smart. – That made me just think
about something I wanted to just step into, curl
up in and go to sleep. ♪ Forget all your troubles ♪ ♪ Forget all your cares ♪ ♪ And get in a Yukon gold bed ♪ – Frittata all your troubles.
– Yes! Dink it. Sink it. Meh. – Yeah, I mean. – If you’re dropping
two grand on something, you gotta have a better reaction than meh. – Okay, well, that’s all I got is meh. How much does it cost? And this is for the win, Link. (coughs)
(sighs) – This is not typically how
we budget things on the show. – No. – By guessing after that fact.
(crew laughs) – Oi. I’m taking a clue from something Josh said in the video, but I don’t
know if I should be following that logic or not. – $183.22. – Now you said, I don’t know
if this was to throw me off, but you said, “This is
one ounce of caviar, “it costs $60. “But this one has 10
ounces,” so I went with $649, $600 for the caviar,
not counting a bulk discount, plus $49 for the remaining ingredients. – I hope he’s wrong. – [Stevie] The real answer is $590.72. – Hey hey, slight bulk
discount birthday boy takes it home! – Listen, I don’t care if you win or lose. Now I’m sick that we paid that much. (laughs) Thanks for liking,
commenting and subscribing. – You know what time it is. – Hi, I’m Emily.
– I’m Hannah. – And I’m Coral. – And we’re in Florence, Italy. – [Together] It’s time to
spin the Wheel of Mythicality. (classes clink)
– Cheers. – Woo! Click the top link to watch
me eat $1000 chicken wings in Good Mythical More. – And to find out where the Wheel of Mythicality’s gonna land. Get the limited edition
GMM Silver Logo Tee now at Mythical.store and check out the info on the product page to
learn how you could win a once in a lifetime trip
to the Mythical studio.