Budget Grocery Shopping w/ Pro Bodybuilders | Fouad Abiad’s OG Grocery Hauls

Budget Grocery Shopping w/ Pro Bodybuilders | Fouad Abiad’s OG Grocery Hauls

October 19, 2019 100 By William Morgan


we are almost at the grocery store here
in Windsor where I live and we’re gonna
work on letting you guys see what I used
to eat coming up when I didn’t have a
good job I didn’t have any money I’m
basically gonna show you guys how to get
big on a budget
all right so bananas are always a must
they don’t have to be organic you can
get regular bananas not the most
expensive fruit but I always kind of
the made room in my budget for a little
bit of fruit so when I first started out
I was bouncing and bouncers in this city
make like minimum wage I used to take
money at the door and shit let people in
and kind of make extra money that way
but no there wasn’t a lot of money to go
around but I just made sure you know
I’ve it’s not that hard like it really
isn’t like potatoes you can get a
five-pound bag of potatoes for five
bucks so I made that shit go a long way
like I ate a lot of potatoes I ate a lot
of oatmeal I ate a lot of rice like a
bag of rice you can get big big bag of
rice for ten bucks so these are the kind
of things you want to look at when
you’re trying to get big on a budget you
got to find what works for you and these
are the cheapest foods so we’ll grab
a bag of potatoes
five pound bag of potatoes five bucks
so same thing when you’re buying chicken
okay you’re gonna buy the cheaper cuts
or the cheaper brands so like this is
the grocery store brand they’re looking at
$15 a kilogram
7.50 7.50 a pound same thing with the
chicken thighs but if you get into the
more expensive stuff you know you’re
talking about the more prime cuts of
chicken breasts this is 25 dollars a
kilogram or 12.50 a pound so you want to
keep you want to look at like drumsticks
chicken thighs ground chicken ground
turkey
maybe not the highest end cuts of
chicken breast that’s where you’re gonna
live if you’re if you’re buying chicken but more importantly you’re
probably gonna live more in the beef
area because ground beef is gonna be
really cheap in comparison to chicken
so if you come over here
if we get into like a value pack which
is probably what I would have bought
back in the day you’re looking at $12 a
kilogram or $6 a pound so you’re saving
a couple bucks a pound
this is probably what I’m gonna go for
most of the time and it also honestly in
the offseason probably what I eat most of
anyway it mixes well with rice potato
pasta whatever you’re making this is
gonna be my go-to so we’ll get some
ground beef we’ll get some chicken let’s
grab some chicken breasts or some
chicken thighs listen when your body
building and you’re worrying about money
you don’t really have the luxury of
being like oh I can’t I gotta eat the
leanest cut of this or the leanest cut of
that when you’re trying to come up and
you don’t have a lot of money you’re
like okay if I have to buy the ground
beef and I have to strain it then that’s
something I’ll do
oatmeal is always a must and this is
four bucks okay so this bag last you a
week if you’re eating like a lot of
oatmeal you’re eating a couple cups a
day this will last you like a week or
more so you know it’s only four dollars
carbs are the cheapest if anybody tells
you you know carbs are expensive then
they’re buying the wrong carb okay I
never spent a ton of money on like
really really expensive spices and spice
mixes and shit I would grab a big
container of salt and a big container of
pepper that shit would last me forever
it’s a minor expense but something you
got to think about okay six bucks for
this big-ass thing right okay this is a
little bit more expensive but I have to
make my food taste good somewhat so I
grab the peppercorns with the grinder
it’s like seven bucks for this but this
is going to last you forever like this
is it’s a lot of pepper
so I’m not worried about this I’m gonna
have to buy once every fucking two
months
pasta is fucking cheap now if you’re
gonna buy rice pasta you’re gonna spend
a little more but you don’t want to you
don’t have to do that if we go over here
like this is crazy look at this four of
these for five bucks so in the offseason
when I’m growing I’ll usually smash one
or two of these a day okay so this is
five bucks okay and one fifth of the
package is 63 grams of carbs so you
literally most for most people most guys
you know 200 pound bodybuilder 220 pound
bodybuilder for most guys this is 5
meals so you literally bought 5 meals
for $1.25 okay this is how you
save money oh we need some pasta sauce
this is gonna sound gross to you guys but
I didn’t care back in the day but I used
to get this big jug of like prego pasta
sauce and they used to have it at all
the grocery stores I don’t see it in
here anymore so I live down here
somewhere you know these aren’t as good
but you’re at 2.99 these are the types of
pasta sauces I used to eat back in the day
these ragu over here
even better 2.50 I lived in the 2.50 area
somewhere okay so we have rice we have
all these different types of rice and
they’re 10 bucks I mean look at this is
insane all right got like
the 17 pound bag of rice and it’s ten
bucks this will last you fuck man this
could last you a month depending on how much pasta you’re eating you come in here and
you get like you know chickens on sale
buy fucking ten packs of chicken don’t
worry about it if fucking portion them off
what I used to do actually to be honest
with you is I would go to a butcher and
I would get big bags of fucking ground
beef and I would have them portion them
into one-pound bags and it would freeze
the bag
now when I look at this for some reason
I don’t believe this is actually olive
oil
it looks like fucking canola oil with a
olive sticker on it so I like people to
fool me if you’re gonna fool me you got to do a
better job so to me this looks more so
I’ll spend a little bit more money
this one’s $8.99 or even this one here
is $9.99 it’s organic so it looks pretty
authentic to me this looks like a you
know straight from Italy so oh so you
know but again like okay it’s ten bucks
it’s a lot of money to spend on one item
but this item you know depending how
much fat is in your diet this could last
a month so you know we’re talking about
buying weekly but some of the items I
have in here are gonna be monthly
purchases like you’re not gonna buy this
weekly you’re not gonna buy this salt
weekly most of the weekly stuff that
we’re buying is the meat the oatmeal the
bananas you know the rice even is gonna
last more than a week too I have to be
honest with you guys nowadays I can no
longer eat like shitty tuna I have to
eat like a little bit like the nicer
tuna the tuna here is the 1.49
on the bottom there that’s probably what
I would went for back in the day I can’t
eat that anymore I just I can’t get it
down so now I’m in the the flaky white
tuna it’s got to be albacore so I’m
probably here so it’s 3.50 which is not
much cheaper than you can probably get a
chicken breast for so I’m not really
saving myself money by buying tuna
anymore and I don’t think you would be
either unless you’re down at the bottom
if you’re gonna spend 4 bucks on this
you could probably get a chicken breast for 4
bucks
if you’re not a good cook or if you’re
cooking with less than the highest
quality foods condiments are a must like
one of my meals back in the day man that
shitty can of tuna with some baked
potatoes in Italian dressing and mash
all that shit together and that was a
meal and it’s cheapest as fuck cuz the tuna
was cheap the potatoes are cheap and
then you get a bottle of Italian
dressing for like five bucks so
condiments are an absolute must if
you’re gonna get your food down so for
tuna you know you’re looking at Mayo
this is five bucks we go with this
mustard is always a must if you’re gonna
buy the frenches you’re gonna pay a
little more this one’s a dollar
ninety-nine I’ve never eaten the no-name
ketchup
I’m a sucker for marketing so I’m going
with the no sugar added Heinz three
bucks
if you’re gonna be eating a lot of
chicken you know drumsticks thighs or
cheaper cuts of chicken breast barbecue
sauce is a must
you’re gonna be dousing it so this is a
dollar ninety-nine because we’re not
rich we can’t afford fresh organic
vegetables unless we go to like a market
you know if you go to like a farmers
market you can probably get cheaper
vegetables and stuff there but if you’re
just going to try and pick everything up
here frozen vegetables probably cheapest
bet so this is what I was using for
vegetables back in the day I don’t know
if this counts as vegetables it probably
doesn’t it’s like really just like the
sugariest worse vegetables you can find
but I’m just being real man this is what
I ate I’d mix it with my rice mix it with
whatever and help me get my food down so
egg whites are super super popular right
now I mean they’ve always been popular but
if you’re gonna do egg whites if you
have to if you if you have a little bit
extra money you’re gonna be over here
this is like the grocery store brand
it’s three bucks for a carton so that’s
actually a pretty good buy like if you
think about it that’s three bucks for 50
grams of protein so you’re looking at 3
bucks if you’re eating usually if you’re
200 to 250 pound guy you’re eating 50
grams of protein for a meal three bucks
for a meal is pretty good so throw in
some egg whites and then you always got
to have eggs because eggs are probably
like the best bodybuilding food ever you
know these are $4.99 so the only thing
we’re missing now to complete my diet it
would be some peanut butter so let’s grab
that
so we’re still gonna look for the
cheapest one so what I used to do is
just grab this one this Kraft one is just
peanuts there’s nothing else in it so
yeah peanut butter is a must it’s a
little bit more expensive because we’re
not buying the regular shitty brand
we’re buying like the natural just
peanuts so you’re gonna pay $6.99 for
this but it’s still better than paying
$6.99 for this and a little bit more in
this one this is probably a better
quality brand but I don’t give a shit
when I’m trying to save money
I want more so this is more okay guys so
that’s our bodybuilding on a budget we
got our eggs our chicken thighs the ground
beef we got all our stuff we need rice
pasta everything we need to get big now
we’re gonna check go to the checkout see
where we’re at but like I said these aren’t
all weekly items so I’m gonna try and
ring up the weekly items first let’s see
what that comes to and then I’m gonna
add the other things in that we’re gonna
that are gonna last a lot longer like
this jar peanut butter or you know this
bottle of olive oil that will last
probably a month so let’s see what our
weekly food comes to we’re gonna try and
stay under 100 bucks and then we’ll add
in our ancillary items that are probably
gonna make a total a little more but
they’re also gonna last a lot longer
than a week
see that’s what I’m saying so you can buy
your weekly food for a hundred bucks and
that food will last me you know a little
while like three days four days and then
we’re gonna get into some of this stuff
which is gonna last longer but we’re
gonna need anyway so you can go ahead
and add it so the final total is 130 476
I should go I should be on The Price is
Right